Jump to content
Illinois Marching Online

Marchguy

Educators
  • Content count

    155
  • Joined

  • Last visited

  • Days Won

    5

Marchguy last won the day on May 20 2017

Marchguy had the most liked content!

About Marchguy

  • Rank
    ILMarching Veteran

Profile Information

  • Gender
    Male
  1. Washington Panther Invitational

    1A 1st place Farmington (perc) 2nd place Dwight (aux) 3rd place Rockford 2A 1st place Watseka (perc) 2nd place Olympia 3rd place SJO (aux) 3A 1st place. Sherrard 2nd place. Tri Valley (perc) 3rd place. Kewanee (aux) 4th place. El Paso 4A 1st place IVC 2nd place Eureka (perc) 3rd place Metamora (aux) 4th place. Pontiac 5A 1st place Dunlap (perc) 2nd place Canton (aux) 3rd place Pekin 4th place LaSalle Peru 6A 1st place Limestone (perc, aux) 2nd place East Peoria 3rd place United Township 4th place Champaign Central 7A 1st place Morton (perc) 2nd place Normal (aux) 3rd place Galesburg Panther Invitational 2019 Field Recap - Field Recap.pdf
  2. 2019 Pontiac Indian Showdown Saturday, September 21, 2019 Class School Perform A El Paso 5:00 A Olympia 5:15 A Herscher 5:30 A Watseka 5:45 BREAK 6:00 AA Peoria 6:15 AA Prairie Central 6:30 AA U High 6:45 BREAK 7:00 AAA East Peoria 7:15 AAA Oswego East 7:30 AAA Washington 7:45 EXH Pontiac 8:00 AWARDS 8:15 2019 Schedule.docx
  3. Washington Panther Invitational Saturday, September 7, 2019 RPS 205 1A 1:00 Dwight Township High School 1A 1:14 Farmington Central H. S. 1A 1:28 St. Joseph-Ogden High School 2A 1:42 Olympia High School 2A 1:56 Watseka Community High School 2A 2:10 Break 2:24 Kewanee High School 3A 2:34 El Paso Gridley High School 3A 2:48 Sherrard High School 3A 3:02 Tri-Valley High School 3A 3:16 Illinois Valley Central High School 4A 3:30 Metamora Township High School 4A 3:44 Pontiac Township High School 4A 3:58 Eureka High School 4A 4:12 Awards 4:30 Canton High School 5A 6:00 LaSalle-Peru Township High School 5A 6:14 Pekin Community High School 5A 6:28 Dunlap High School 5A 6:42 Champaign Central High School 6A 6:56 United Township High School 6A 7:10 East Peoria Community High School 6A 7:24 Limestone Community High School 6A 7:38 Break 7:52 Galesburg High School 7A 8:02 Normal High School 7A 8:16 Morton High School 7A 8:30 Washington Community High School EXH 8:44 Awards 9:00 2019 Invitational Times Updated v 2.0 - Sheet1.pdf
  4. IMBC 2018 Recap Sheet 1A-3A.pdf
  5. Effingham 1A/2A Class 1A 1. Okay valley (perc, music, visual, GE) 2. Bement 3. Oblong 4. Heritage (aux) Class 2A 1. Watseka (music, vis, GE) 2. ALAH (perc) 3. Casey-Westfield (aux) 4. Lawrenceville 5. Sullivan 6. LeRoy 1A\2A Grand Champion Watseka
  6. Saturday, September 29th Discussion

    Annual Panther Marching Band Festival September 29, 2018 Final Results Class 1A 1st Place Unity 2nd Place Casey-Westfield 3rd Place Blue Ridge Best Music Unity Best Visual Unity Best General Effect Unity Best Percussion Sullivan Best Auxiliary Sullivan Best Drum Major Unity Class 2A 1st Place Newton 2nd Place Paris 3rd Place Mater Dei Best Music Newton Best Visual Newton Best General Effect Newton Best Percussion Mater Dei Best Auxiliary Paris Best Drum Major Newton 1A/2A Outstanding Soloist Garrett Oakley – Casey Westfield Grand Champion Newton Class 3A 1st Place Mt. Zion 2nd Place Lincoln 3rd Place Richland County Best Music Richland County Best Visual Mt. Zion Best General Effect Lincoln Best Percussion Mt. Zion Best Auxiliary Mt. Zion Best Drum Major Rantoul Class 4A 1st Place Effingham 2nd Place Mattoon Best Music Effingham Best Visual Effingham Best General Effect Effingham Best Percussion Mattoon Best Auxiliary Effingham Best Drum Major Effingham Class 5A 1st Place Granite City 2nd Place Belleville Township West Best Music Granite City Best Visual Granite City Best General Effect Granite City Best Percussion Granite City Best Auxiliary Granite City Best Drum Major Granite City 3A/4A/5A Outstanding Soloist John Lucas – Granite City Grand Champion Granite City EIU Recap 2018.pdf
  7. Results for October 21st, 2017

    U of I 1a/2a/3a recap IMBC 2017 1A-3A.xlsx
  8. U of I

    U of I will have a live broadcast by banddirector.com: http://www.banddirector.com/article/pg-live-broadcast/2016-viewers-choice-marching-festival--downriver-fanfare?productguide=535
  9. DM as soloist?

    Our entire second tune this year features our DM on a tenor sax solo. There are no restrictions and it seems to have gone over well with the judges....... However, she is not playing from the podium - she comes down and plays the solo on the field.
  10. Results for the weekend of October 7th

    Limestone: Class 1A 57.65 Watseka (Perc, Aux, Winds) 52.90 Farmington 51.65 Hoopeston 51.40 Lewiston 47.35 Ridgeview 44.75 Rockford Class 2A 68.45 Dunlap (Aux) 67.80 East Peoria (Perc, Winds) 65.45 Illinois Valley Central 64.75 United Township 59.70 Paxton-Buckley-Loda Class 3A 80.35 Morton (Perc, Aux, Winds) - Grand Champion LCHS 2017 Recaps.pdf LCHS 2017 Captions.pdf
  11. Results 9/30

    Edited and attached the correct recap now! Thanks saxyman!
  12. Results 9/30

    41st Annual Panther Marching Band Festival September 30, 2017 Class 1A 1st Place Blue Ridge 2nd Place Sparta 3rd Place Maroa-Forsyth Best Music Blue Ridge Best Visual Blue Ridge Best General Effect Blue Ridge Best Percussion LeRoy Best Auxiliary Sullivan Best Drum Major Maroa-Forsyth Class 1B 1st Place Wesclin 2nd Place Mount Carmel 3rd Place Paris Best Music Wesclin Best Visual Mount Carmel Best General Effect Wesclin Best Percussion Wesclin Best Auxiliary Paris Best Drum Major Paris Class 2A 1st Place Unity 2nd Place Mount Zion 3rd Place Arthur-Lovington-Atwood-Hammond Best Music Mount Zion Best Visual Mount Zion Best General Effect Unity Best Percussion Mount Zion Best Auxiliary Unity Best Drum Major Arthur-Lovington-Atwood-Hammond Class 3A 1st Place Newton 2nd Place Monticello 3rd Place Salem Best Music Newton Best Visual Newton Best General Effect Newton Best Percussion Newton Best Auxiliary Newton Best Drum Major Newton 1A/1B/2A/3A Outstanding Soloist Allisa Massey, Trumpet, Newton Grand Champion Newton Class 4A 1st Place Triad 2nd Place Centralia 3rd Place Mattoon Best Music Triad Best Visual Triad Best General Effect Triad Best Percussion Triad Best Auxiliary Triad Best Drum Major Triad Class 5A 1st Place Granite City 2nd Place Mahomet-Seymour 3rd Place Champaign Central Best Music Granite City Best Visual Granite City Best General Effect Granite City Best Percussion Granite City Best Auxiliary Granite City Best Drum Major Granite City 4A/5A Outstanding Soloist John Lucas, Baritone, Granite City Grand Champion Granite City Recap 2017.pdf
  13. Shows for the weekend of September 16th

    Pontiac recap attached Tabulations 2017 - Sheet1.pdf
  14. 2016 Schedule

    You can watch a live stream of U of I here: http://www.banddirector.com/article/pg-live-broadcast/2016-viewers-choice-marching-festival-2?productguide=535
  15. Scores for the weekend of October 8, 2016

    Metamora 3A-5A 3A 78.8 LaSalle Peru (WInds) 72.2 Danville (Aux) 68.6 University (Perc, DM) 68.5 Watseka 59.2 Streator 57.1 Farmington 56.6 Jacksonville (Crowd) 46.1 Bremen 4A 82.3 Dunlap (Perc, Aux) 75.1 Carl Sandburg (Winds) 71.2 Pekin 68.9 Macomb 65.7 Champaign Central (DM, Crowd?) 58.6 Paxton-Buckley-Loda 5A 88.0 Morton (Perc, Aux, Winds, Crowd) 82.7 Washington 77.8 Joliet West (DM) 70.5 Bolingbrook 65.8 Canton GC - Morton
×