Jump to content
Illinois Marching Online

briar62

Validated Members
  • Content count

    347
  • Joined

  • Last visited

  • Days Won

    3

briar62 last won the day on September 6

briar62 had the most liked content!

About briar62

  • Rank
    ILMarching Phd
  • Birthday 01/24/1962

Profile Information

  • Gender
    Male
  • Location
    Madisonville KY
  1. Grand National Discussion

    Way to go Texas. I had Marian winning class but wasn't sure about finals. I did like how they performed. Vandergrift I predict will take it all , after that is anyones game. Kentucky bands did way better than I expected. I thought Bourbon Co would win class A, Beechwood surprised me. North Hardin I had in 2nd in AA behind Marian doing a flip flop from BOA regionals. Even though Marian didn't make finals, at least they're performing tonight. I would almost place a bet that next year they are back in finals.
  2. Grand National Discussion

    Finals Schedule 6:30 p.m. – Gates Re-Open 7:00 p.m. – Grand Finale Opening Ceremony 7:45 p.m. – EXHIBITION Class A: Bourbon County H.S., KY 8:00 p.m. – William Mason H.S., OH 8:15 p.m. – The Woodlands H.S., TX 8:30 p.m. – Ayala H.S., CA 8:45 p.m. – Homestead H.S., IN 9:00 p.m. – Union H.S., OK 9:15 p.m. – Round Rock H.S., TX 9:30 p.m. – Claudia Taylor Johnson H.S., TX 9:45 p.m. – Avon H.S., IN 10:00 p.m. – Leander H.S., TX 10:15 p.m. – Hebron H.S., TX 10:30 p.m. – Vandegrift H.S., TX 10:45 p.m. – Carmel H.S., IN 11:00 p.m. – EXHIBITION Class AA: Marian Catholic H.S., IL 11:15 p.m. – EXHIBITION: The University of North Alabama 11:30 p.m. Grand Finale Awards Ceremony
  3. Grand National Discussion

    Semi-Finals Results Class A 1st – Bourbon County H.S., KY 2nd – Estill County H.S., KY 3rd – Beechwood H.S., KY Outstanding Music Performance – Bourbon County H.S., KY Outstanding Visual Performance – Beechwood H.S., KY & Bourbon County H.S., KY Outstanding General Effect – Bourbon County H.S., KY Class AA 1st – Marian Catholic H.S., IL 2nd – North Hardin H.S., KY 3rd – Miamisburg H.S., OH Outstanding Music Performance – Marian Catholic H.S., IL Outstanding Visual Performance – Marian Catholic H.S., IL Outstanding General Effect – Marian Catholic H.S., IL Class AAA 1st – Leander H.S., TX 2nd – James Madison H.S., VA 3rd – Milford H.S., OH Outstanding Music Performance – Leander H.S., TX Outstanding Visual Performance – Leander H.S., TX Outstanding General Effect – Leander H.S., TX Class AAAA 1st – Vandegrift H.S., TX 2nd – Avon H.S., IN 3rd – Hebron H.S., TX Outstanding Music Performance – Vandegrift H.S., TX Outstanding Visual Performance – Vandegrift H.S., TX Outstanding General Effect – Vandegrift H.S., TX
  4. Grand National Discussion

    Semi-Finals Schedule 6:15 AM — Milford H.S., OH 6:30 AM — Norton H.S., OH 6:45 AM — James Madison H.S., VA 7:00 AM — Beechwood H.S., KY 7:15 AM — Bourbon County H.S., KY 7:30 AM — Greenfield Central H.S., IN 7:45 AM — Estill County H.S., KY 8:00 AM — Chattahoochee H.S., GA 8:15 AM — Plymouth-Canton Ed. Park, MI 8:30 AM — Panther Creek H.S., NC 8:45 AM — North Hardin H.S., KY 9:00 AM — Forest Hills Schools, OH 9:15 AM — Fishers H.S., IN 9:30 AM – BREAK 10:00 AM — Miamisburg H.S., OH 10:15 AM — Marian Catholic H.S., IL 10:30 AM — Round Rock H.S., TX 10:45 AM — Homestead H.S., IN 11:00 AM — Carmel H.S., IN 11:15 AM — Park Vista H.S., FL 11:30 AM — Union H.S., OK 11:45 AM — William Mason H.S., OH 12:00 PM — Leander H.S., TX 12:15 PM — Hebron H.S., TX 12:30 PM — Centerville H.S., OH 12:45 PM — Claudia Taylor Johnson H.S., TX 1:00 PM — EXHIBITION: Missouri State University 1:15 PM – BREAK 1:30 PM — Vandegrift H.S., TX 1:45 PM — Rockford H.S., MI 2:00 PM — James F. Byrnes H.S., SC 2:15 PM — Avon H.S., IN 2:30 PM — The Woodlands H.S., TX 2:45 PM — Harrison H.S., GA 3:00 PM — Ayala H.S., CA 3:15 PM — Brownsburg H.S., IN 3:30 PM — Lawrence Township, IN 3:45 PM — Jenison H.S., MI 4:00 PM — Lakota West H.S., OH 4:15 PM — Lake Hamilton H.S., AR 4:30 PM — Ben Davis H.S., IN 4:45 PM — EXHIBITION: Texas A&M Univ. – Commerce
  5. Results ISSMA Open Class Class B 1 Greenfield-Central Cougar Pride 2 Greenwood Marching Woodmen 3 Northview Marching Knights 4 Munster Marching Mustangs 5 F.J. Reitz Mighty Marching Panthers 6 Evansville North Green Brigade 7 Jasper Marching Wildcats 8 North Side Marching Legends 9 Evansville Harrison Warrior Command 10 Pendleton Heights Marching Arabians Class C 1 Western Marching Panthers 2 Edgewood Marching Mustangs 3 NorthWood Red Regiment 4 Beech Grove Marching Hornets 5 Norwell Marching Knights 6 Concordia Lutheran Marching Cadets 7 Vincennes Lincoln Pride of the Green 8 John Glenn 9 Princeton Marching Tigers 10 Mt. Vernon Marching Wildcats Class D 1 Lewis Cass Marching Kings 2 Forest Park Marching Rangers 3 Springs Valley Blackhawk Brigade 4 Pride of Paoli 5 Spirit of Woodlan 6 Monrovia Bulldog Brigade 7 Fairfield Marching Pride 8 Tell City Marching Marksmen 9 Southridge Marching Raider Band 10 Mater Dei Marching Wildcats Class A 1 Avon Marching Black & Gold 2 Carmel Marching Greyhounds 3 Homestead Spartan Alliance Band 4 Castle Marching Knights 5 Brownsburg 6 Marching Pride of Lawrence Township 7 Fishers Marching Tiger Band 8 Center Grove Marching Band 9 Penn High School Marching Kingsmen 10 Carroll Charger Pride
  6. BOA Utah Regional

    Finals Results 89.350 – American Fork H.S., UT 86.850 – Clovis H.S., NM 86.650 – San Marcos H.S., CA 85.150 – Fort Mill H.S., SC 84.600 – Foothill H.S., NV 83.800 – Davis H.S., UT 82.700 – Green Canyon H.S., UT 82.500 – Fossil Ridge H.S., CO 81.900 – Desert Vista H.S., AZ 80.750 – Farmington H.S., UT Outstanding Music Performance – Clovis H.S., NM & American Fork H.S., UT Outstanding Visual Performance – American Fork H.S., UT Outstanding General Effect – American Fork H.S., UT
  7. BOA Utah Regional

    Prelims Results Class A 1st – Pinecrest Academy of Nevada Cadence, NV 2nd – Montezuma-Cortez H.S., CO Outstanding Music Performance – Montezuma-Cortez H.S., CO Outstanding Visual Performance – Pinecrest Academy of Nevada Cadence, NV Outstanding General Effect – Pinecrest Academy of Nevada Cadence, NV Class AA 1st – Green Canyon H.S., UT 2nd – Loveland H.S., CO 3rd – Oñate H.S., NM Outstanding Music Performance – Green Canyon H.S., UT Outstanding Visual Performance – Green Canyon H.S., UT Outstanding General Effect – Green Canyon H.S., UT Class AAA 1st – Clovis H.S., NM 2nd – Fort Mill H.S., SC 3rd – Fossil Ridge H.S., CO Outstanding Music Performance – Clovis H.S., NM Outstanding Visual Performance – Clovis H.S., NM Outstanding General Effect – Clovis H.S., NM Class AAAA 1st – American Fork H.S., UT 2nd – San Marcos H.S., CA 3rd – Foothill H.S., NV Outstanding Music Performance – American Fork H.S., UT Outstanding Visual Performance – American Fork H.S., UT Outstanding General Effect – American Fork H.S., UT
  8. BOA Utah Regional

    FINALISTS (in random order; the Finals schedule will be posted after the Finalist Directors Meeting) Clovis H.S., NM American Fork H.S., UT Davis H.S., UT Fort Mill H.S., SC Foothill H.S., NV Green Canyon H.S., UT Fossil Ridge H.S., CO Desert Vista H.S., AZ San Marcos H.S., CA Farmington H.S., UT
  9. Finals Results 85.300 – Ayala H.S., CA 75.700 – Clovis West H.S., CA 72.500 – Sierra Vista H.S., NV 70.400 – Covina H.S., CA 68.800 – Liberty H.S., CA 68.400 – Perry H.S., AZ 64.250 – Bakersfield H.S., CA 62.850 – Christopher H.S., CA 54.400 – Palo Verde H.S., NV
  10. BOA San Antonio Super Regional

    Finals Results 97.300 – Ronald Reagan H.S., TX 96.400 – Vandegrift H.S., TX 95.225 – Vista Ridge H.S., TX 95.075 – Leander H.S., TX 94.900 – Hebron H.S., TX 94.600 – Marcus H.S., TX 94.100 – Claudia Taylor Johnson H.S., TX 92.550 – The Woodlands H.S., TX 90.950 – Flower Mound H.S., TX 89.650 – L.D. Bell H.S., TX 89.200 – James Bowie H.S., TX 89.100 – Round Rock H.S., TX 88.850 – Keller H.S., TX 87.050 – Pearland H.S., TX Outstanding Music Performance – Vandegrift H.S., TX Outstanding Visual Performance – Ronald Reagan H.S., TX Outstanding General Effect – Ronald Reagan H.S., TX
  11. Prelims Results Class A 1st – Collinsville H.S., OK 2nd – Archbishop Alter H.S., OH 3rd – Hollister H.S., MO Outstanding Music Performance – Archbishop Alter H.S., OH Outstanding Visual Performance – Collinsville H.S., OK Outstanding General Effect – Collinsville H.S., OK Class AA 1st – Roma H.S., TX 2nd – Forney H.S., TX 3rd – Pioneer H.S., TX Outstanding Music Performance – Roma H.S., TX Outstanding Visual Performance – Roma H.S., TX Outstanding General Effect – Roma H.S., TX Class AAA 1st – Leander H.S., TX 2nd – Cedar Park H.S., TX 3rd – Wakeland H.S., TX Outstanding Music Performance – Leander H.S., TX Outstanding Visual Performance – Leander H.S., TX Outstanding General Effect – Leander H.S., TX Class AAAA 1st – Ronald Reagan H.S., TX 2nd – Vandegrift H.S., TX 3rd – Vista Ridge H.S., TX Outstanding Music Performance – Marcus H.S., TX Outstanding Visual Performance – Vandegrift H.S., TX Outstanding General Effect – Ronald Reagan H.S., TX
  12. Grand National Discussion

    I'll start this thread early so we can all be thinking on it and have time to look at the bands performing that week and see where we end up.
  13. Indy Super Regional Predictions

    Finals Results 92.200 – Avon H.S., IN 91.500 – Carmel H.S., IN 90.700 – Blue Springs H.S., MO 87.975 – Lincoln-Way Community H.S., IL 86.900 – Homestead H.S., IN 86.525 – O’Fallon Township H.S., IL 86.000 – Lockport Township H.S., IL 85.900 – Fishers H.S., IN 85.400 – Lawrence Township, IN 84.050 – Mustang H.S., OK 83.550 – Castle H.S., IN 81.750 – Center Grove H.S., IN 81.500 – Brownsburg H.S., IN 81.200 – North Hardin H.S., KY
  14. Indy Super Regional Predictions

    2019-Indianapolis-Prelims-RECAP.pdf Looks like Marian was 1st band out N Hardin KY beat them by .15
  15. Indy Super Regional Predictions

    Finals Schedule 7:15 p.m. – Class A: Western H.S., IN 7:30 p.m. – Lawrence Township, IN 7:45 p.m. – Brownsburg H.S., IN 8:00 p.m. – Castle H.S., IN 8:15 p.m. – North Hardin H.S., KY 8:30 p.m. – Mustang H.S., OK 8:45 p.m. – Center Grove H.S., IN 9:00 p.m. – Fishers H.S., IN 9:15 p.m. – O’Fallon Township H.S., IL 9:30 p.m. – Carmel H.S., IN 9:45 p.m. – Lincoln-Way Community H.S., IL 10:00 p.m. – Avon H.S., IN 10:15 p.m. – Homestead H.S., IN 10:30 p.m. – Lockport Township H.S., IL 10:45 p.m. – Blue Springs H.S., MO
×