Jump to content
Illinois Marching Online
Sign in to follow this  
Marchingmaniac88

Normal Marching Band Invitational

Recommended Posts

Here’s the suspected schedule, the list I saw didn’t have classes labeled so this is a rough estimate as to who is where.

 

Class 1A

1:15 Providence Catholic 

1:30 Mt. Carmel

1:45 Hoopeston 

2:00 Coal City

2:15 BREAK

Class 2A

2:30 ROWVA

2:45 St. Joseph-Ogden

3:00 Unity

3:15 Farmington Central

3:30 Ridgeview

 

3:45 1A/2A Awards

————————————————————————

Class 3A

4:15 Pekin 

4:30 Danville

4:45 Morris

5:00 Dunlap

5:15 BREAK

Class 4A 

5:30 East Peoria

5:45 Pontiac Township 

6:00 Illinois Valley Central

6:15 Paxton-Buckley-Loda 

 

6:30 3A/4A Awards

6:45 Illinois Wesleyan University Titan Band (EXH)

————————————————————————

Class 5A

7:15 Champaign Centennial 

7:30 Prarie Central

7:45 Galesburg

8:00 Monticello 

8:15 BREAK

Class 6A

8:30 Plainfield South

8:45 Mahomet-Seymour

9:00 Morton

 

9:15 Normal Marching Band (EXH)

9:30 5A/6A Awards

Share this post


Link to post
Share on other sites
1 hour ago, Marchingmaniac88 said:

Here’s the suspected schedule, the list I saw didn’t have classes labeled so this is a rough estimate as to who is where.

 

Class 1A

1:15 Providence Catholic 

1:30 Mt. Carmel

1:45 Hoopeston 

2:00 Coal City

2:15 BREAK

Class 2A

2:30 ROWVA

2:45 St. Joseph-Ogden

3:00 Unity

3:15 Farmington Central

3:30 Ridgeview

 

3:45 1A/2A Awards

————————————————————————

Class 3A

4:15 Pekin 

4:30 Danville

4:45 Morris

5:00 Dunlap

5:15 BREAK

Class 4A 

5:30 East Peoria

5:45 Pontiac Township 

6:00 Illinois Valley Central

6:15 Paxton-Buckley-Loda 

 

6:30 3A/4A Awards

6:45 Illinois Wesleyan University Titan Band (EXH)

————————————————————————

Class 5A

7:15 Champaign Centennial 

7:30 Prarie Central

7:45 Galesburg

8:00 Monticello 

8:15 BREAK

Class 6A

8:30 Plainfield South

8:45 Mahomet-Seymour

9:00 Morton

 

9:15 Normal Marching Band (EXH)

9:30 5A/6A Awards

My predictions 

 

Class 1A: Providence Catholic 

Class 2A: ROWVA

 

Class 3A: Dunlap

Class 4A: Illinois Valley Central

 

Class 5A: Galesburg

Class 6A: Morton

 

Grand Champion: Morton

Share this post


Link to post
Share on other sites

I'll go with:

1A

1. Providence

2. Coal City

3. Mt. Carmel

 

2A

1. St. Joseph-Ogden

2. Farmington

3. Unity

 

3A

1. Dunlap

2. Morris

3. Pekin

 

4A

1. IVC

2. East Peoria

3. Pontiac

 

5A

1. Galesburg

2. Monticello

3. Prairie Central

 

6A

1. Morton

2. Mahomet-Seymour

3. Plainfield South

 

GC: Morton

 

There may be potential for Mahomet-Seymour to win instead of Morton, but they haven't competed yet this year so it's impossible to say.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×