Jump to content
Illinois Marching Online
RSchwerdle

Scores for the weekend of October 10, 2015

Recommended Posts

BOA Arlington, TX Prelims:

 

Class AA
1st - Aledo H.S., TX
2nd - W. H. Adamson H.S., TX

Outstanding Music Performance - Aledo H.S., TX
Outstanding Visual Performance - Aledo H.S., TX
Outstanding General Effect - Aledo H.S., TX

Class AAA
1st - Wakeland H.S., TX
2nd - Waxahachie H.S., TX
3rd - Colleyville Heritage H.S., TX

Outstanding Music Performance - Wakeland H.S., TX
Outstanding Visual Performance - Wakeland H.S., TX
Outstanding General Effect - Wakeland H.S., TX

Class AAAA
1st - Flower Mound H.S., TX
2nd - Hebron H.S., TX
3rd - Marcus H.S., TX

Outstanding Music Performance - Marcus H.S., TX
Outstanding Visual Performance - Flower Mound H.S., TX
Outstanding General Effect - Hebron H.S., TX & Flower Mound H.S., TX

 

Finalists:

 

8:00 PM - Jenks H.S., OK
8:15 PM - Keller Central H.S., TX
8:30 PM - Coppell H.S., TX
8:45 PM - Keller H.S., TX
9:00 PM - Wakeland H.S., TX
9:15 PM - L.D. Bell H.S., TX
9:30 PM - Marcus H.S., TX
9:45 PM - Hebron H.S., TX
10:00 PM - Flower Mound H.S., TX
10:15 PM - Round Rock H.S., TX
10:30 PM - UTA Maverick Marching Band​

Share this post


Link to post
Share on other sites

BOA Jacksonville, AL Prelims:

 

Class A
1st - Saint James School, AL

Outstanding Music Performance - Saint James School, AL
Outstanding Visual Performance - Saint James School, AL
Outstanding General Effect - Saint James School, AL

Class AA
1st - Kell H.S., GA
2nd - Fred J. Page H.S., TN
3rd - Ooltewah H.S., TN

Outstanding Music Performance - Kell H.S., GA
Outstanding Visual Performance - Ooltewah H.S., TN
Outstanding General Effect - Kell H.S., GA

Class AAA
1st - Kennesaw Mountain H.S., GA
2nd - Hillgrove H.S., GA
3rd - River Ridge H.S., GA

Outstanding Music Performance - Kennesaw Mountain H.S., GA
Outstanding Visual Performance - Kennesaw Mountain H.S., GA
Outstanding General Effect - Kennesaw Mountain H.S., GA

Class AAAA
1st - East Coweta H.S., GA
2nd - Hoover H.S., AL
3rd - Charles W. Flanagan H.S., FL

Outstanding Music Performance - East Coweta H.S., GA
Outstanding Visual Performance - East Coweta H.S., GA
Outstanding General Effect - East Coweta H.S., GA​

 

Finalists:

 

7:30 PM - Class Exhibition: Saint James School, AL
7:45 PM - Fred J. Page H.S., TN
8:00 PM - Cleveland H.S., TN
8:15 PM - Ooltewah H.S., TN
8:30 PM - Hoover H.S., AL
8:45 PM - Charles W. Flanagan H.S., FL
9:00 PM - River Ridge H.S., GA
9:15 PM - Hillgrove H.S., GA
9:30 PM - Kell H.S., GA
9:45 PM - East Coweta H.S., GA
10:00 PM - Kennesaw Mountain H.S., GA​

Share this post


Link to post
Share on other sites

BOA Winston Salem, NC Prelims:

 

Class A
1st - Mount Pleasant H.S., NC

Outstanding Music Performance - Mount Pleasant H.S., NC
Outstanding Visual Performance - Mount Pleasant H.S., NC
Outstanding General Effect - Mount Pleasant H.S., NC

Class AA
1st - Bassett H.S., VA
2nd - Clayton H.S., NC
3rd - Smithfield-Selma H.S., NC

Outstanding Music Performance - Bassett H.S., VA
Outstanding Visual Performance - Cape Fear H.S., NC
Outstanding General Effect - Bassett H.S., VA

Class AAA
1st - Dobyns-Bennett H.S., TN
2nd - Nation Ford H.S., SC
3rd - Fort Mill H.S., SC

Outstanding Music Performance - Nation Ford H.S., SC
Outstanding Visual Performance - Dobyns-Bennett H.S., TN
Outstanding General Effect - Dobyns-Bennett H.S., TN

Class AAAA
1st - Lambert H.S., GA
2nd - Panther Creek H.S., NC
3rd - Green Hope H.S., NC

Outstanding Music Performance - Lambert H.S., GA
Outstanding Visual Performance - Lambert H.S., GA
Outstanding General Effect - Boiling Springs H.S., SC​

 

Finalists:

 

7:45 - Boiling Springs H.S., SC
8:00 - Cary Senior H.S., NC
8:15 - McEachern H.S., GA
8:30 - Bassett H.S., VA
8:45 - Green Hope H.S., NC
9:00 - Fort Mill H.S., SC
9:15 - Dobyns-Bennett H.S., TN
9:30 - Lambert H.S., GA
9:45 - DIXIE FAIR FIRE WORKS: SHOW BREAK
10:00 - Panther Creek H.S., NC
10:15 - Nation Ford H.S., SC
10:30 - Class A: Mount Pleasant H.S., NC​

Share this post


Link to post
Share on other sites

Collinsville Gateway Classic

 

Class 1A

1st Mater Dei – 66.00 (Music, Visual, Color Guard, Percussion)

2nd Northwest – 57.45

3rd Freeburg – 47.85

 

Class 2A

1st Mehlville – 68.80 (Music, Visual, Percussion)

2nd Centralia – 57.10 (Color Guard)

3rd Mount Vernon – 49.00

 

Class 3A

2nd Highland – 70.05 (Music)

1st Edwardsville – 73.45 (Visual, Color Guard, Percussion)

 

Grand Champion – Edwardsville

Share this post


Link to post
Share on other sites

Limestone Results:

 

1A

45.20  Watseka (Guard, Perc)

44.10  Farmington (Winds)

41.35  Dwight

 

2A

68.35  IVC (Winds)

64.20  East Peoria  (Guard, Perc)

62.15  Macomb

60.15  U High

57.50  Tri-Valley

 

3A

71.70  Dunlap (Perc, Winds)

70.10  Normal Community (Guard)

59.80  Prairie Central

 

4A

86.40  Morton (Guard, Perc, Winds)

80.15  Washington

63.15  Canton

 

1A/2A GC - IVC

3A/4A GC - Morton

LCHS 2015 Full Recaps - Final.pdf

LCHS 2015 Captions - Final.pdf

Share this post


Link to post
Share on other sites

I would put up Finals and Prelims from BOA but I don't know how to put up the recaps. Also nothing besides Collinsville for even placements?

 

I've discovered I enjoyed having weekends.  They'll get posted when they get posted. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Newton Marching Eagles Classic: Recap attached.

 

Class 1A:

1) 428.00 - Bement (DM)

2) 426.00 - Okaw Valley (Music)

3) 423.50 - Oblong (Percussion, Auxiliary)

4) 420.50 - Blue Ridge

 

Class 2A:

1) 519.00 - Mt. Carmel (DM, Percussion)

2) 514.00 - Arthur-Lovington-Atwood-Hammond (Music)

3) 482.00 - Casey-Westfield

4) 474.00 - Robinson (Auxiliary)

 

Class 3A:

1) 547.50 - Monticello (Music, DM)

2) 520.50 - Effingham (Percussion, Auxiliary)

3) 509.50 - Salem

4) 500.00 - Richland County

5) 480.50 - Taylorville

 

Class 4A:

1) 572.00 - Champaign Centennial (Music, DM, Percussion)

2) 557.50 - Carbondale (Auxiliary)

Tabulation Sheets 2015.xlsx

Share this post


Link to post
Share on other sites

I've discovered I enjoyed having weekends.  They'll get posted when they get posted. :)

Oh and keep having them. It just sucks that no one attended any of those competitions to post them. Must have been ghost towns in those stadiums. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Robert Morris University scores:  Recap attached.

 

Class A:

1) 75.30 - D.D. Eisenhower (Music)

2) 74.60 - Wheaton Warrenville South (Auxiliary, Percussion, DM)

 

Class AA:

1) 72.40 - Evanston (Music, Auxiliary, Percussion, DM)

 

Class AAA:

1) 77.50 - Elk Grove (Music, Auxiliary, Percussion, DM)

2) 71.70 - Elgin

RMU FINAL RECAP 2015.xlsx

Share this post


Link to post
Share on other sites

Marengo Scores: Recap attached.

 

Class A:

1) 54.15 - Sandwich (Percussion, DM, Brass, Woodwinds, Marching)

2) 47.60 - Evergreen Park (Auxiliary)

3) 42.30 - Genoa-Kingston

4) 40.85 - Oregon

5) 39.45 - Marmion-Rosary

 

Class AA:

1) 65.05 - Prairie Ridge (Auxiliary, Percussion, DM, Brass, Woodwinds, Marching)

2) 58.90 - Sycamore

3) 57.55 - Grayslake Central

 

Class AAA:

1) 84.20 - Wheeling (Auxiliary, DM, Brass, Woodwinds, Marching)

2) 75.55 - Huntley (Percussion)

3) 65.70 - Evanston

4) 60.30 - DeKalb

5) 42.10 - Round Lake

6) 36.50 - Rockford East

 

 

PARADE:

Class A:

1) 20.20 - Genoa-Kingston

2) 19.50 - Marmion-Rosary

3) 17.10 - Sandwich

 

Class AAA:

1) 28.00 - Wheeling

2) 24.40 - Evanston

Recap Sheet 15.xlsx

Share this post


Link to post
Share on other sites

Lincoln-Way Invitational: Recap attached.

 

 

 

Class A:

1) 55.35 - H.D. Jacobs (Music, Visual, GE, Auxiliary)

2) 51.95 - Providence Catholic (Percussion)

3) 46.65 - Coal City

 

Class AA: 

1) 69.95 - Victor J. Andrew (Music, Visual, Auxiliary)

2) 68.60 - Waubonsie Valley (GE)

3) 67.40 - Lincoln-Way North (Percussion)

4) 64.00 - Lemont

5) 63.75 - Glenbrook North

6) 59.35 - Alan B. Shepard

7) 56.30 - A.A. Stagg

8) 56.55 - Glenbard West

9) 51.90 - Argo

 

Class AAA:

1) 82.75 - Marian Catholic (Music, Visual, GE, Percussion)

2) 80.15 - Lockport Township (Auxiliary)

3) 70.80 - Mahomet-Seymour

4) 68.40 - Downers Grove South

5) 68.20 - Romeoville

6) 59.05 - Mundelein

 

 

Master Score Recap 2015.pdf

Share this post


Link to post
Share on other sites

Wheeling really showing up lately.

 

Wheeling always does.  Outside of losing 2A to Lincoln-Way North at the Joust in 2013, they haven't lost their class at a show since 2010.  They're consistently one of my favorite bands to watch, year in and year out.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Metamora scores:

 

Class A:

1) 46.20 - St. Joseph-Ogden (Percussion, Auxiliary)

2) 43.90 - El Paso-Gridley (Winds, DM)

3) 40.50 - Fieldcrest

4) 40.30 - Wethersfield

5) 39.80 - Kewanee

 

Class 2A:

1) 69.30 - Mt. Zion (Percussion, Auxiliary, DM)

2) 50.90 - Danville (Winds)

3) 44.60 - Pleasant Plains

4) 43.80 - Bremen

5) 43.20 - Ridgeview

 

Class AAA:

1) 78.60 - Geneseo (Winds, Percussion, Auxiliary, DM)

2) 60.00 - Streator Township

3) 57.20 - Jacksonville

4) 55.30 - Crete-Monee

 

Class AAAA:

1) 74.00 - Bolingbrook (Percussion)

2) 73.70 - Joliet West (Winds, Auxiliary)

3) 72.30 - Champaign Central (DM)

4) 54.00 - Galesburg

5) 50.40 - Hinsdale South

Field Composite MBI MPC 2015.pdf

Share this post


Link to post
Share on other sites

Collinsville scores: Recap attached

 

Class A:

1) 66.00 - Mater Dei (Music, Visual, Percussion, Auxiliary)

2) 57.45 - Northwest, MO

3) 47.85 - Freeburg Community

 

Class AA:

1) 68.80 - Mehlville, MO (Music, Visual, Percussion)

2) 57.10 - Centralia (Auxiliary)

3) 49.00 = Mt. Vernon

 

Class AAA:

1) 73.45 - Edwardsville (Music, Visual, Percussion, Auxiliary)

2) 70.05 - Highland

recap.pdf

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×