Lake Park Lancer Joust: Roselle, IL - September 12, 2009

Select a year:

Grand Champion: Lincoln-Way East

Links: Prelim Recap, Finals Recap

Field 1A:

59.250 Wheaton North (All)

45.050 Hobart, IN

40.800 Xavier, IA

Field 2A:

64.800 Wheeling (Music, GE, Perc)

61.800 Waubonsie Valley (Aux)

59.400 Plainfield North

58.250 A.A. Stagg (Visual)

53.550 Oak Park/River Forest

53.550 Oak Park/River Forest

52.450 Huntley

52.150 Geneseo

52.100 Glenbrook North

49.450 Elk Grove

Field 3A:

72.250 Prospect (Music, Visual, GE)

70.450 Lincoln-Way East (Aux)

69.100 Morton

69.000 Victor J. Andrew (Perc)

68.000 Naperville North

65.700 John Hersey

64.800 Downers Grove South

64.350 Waukesha North, WI

60.350 Lockport Township

58.550 Lemont


70.350 Lincoln-Way East (Music, Visual)

69.400 Naperville North (GE)

69.350 Prospect

67.550 Morton

67.350 Victor J. Andrew

63.950 Downers Grove South

63.850 Wheeling

62.100 Waukesha North, WI

61.150 John Hersey

60.800 Waubonsie Valley

Contact Information:

Mike Chiodo
Festival Website



The Annual Lancer Joust will feature bands from Indiana, Iowa, Wisconsin and Illinois. The competition is an afternnon/evening event in preliminary and final competition format. Preliminary competition is in Class by band size.

Blank Score Sheet

Want to try to score the bands for this festival yourself?
Click here to download a blank score sheet!

Performance Schedule:

Printer Friendly Schedule

Class 1A
11:15 AM: Hobart (IN)

Class 2A
11:30 AM: Geneseo
11:45 AM: Oak Park/River Forest
12:00 PM: Elk Grove
12:15 PM: A.A. Stagg

Class 1A
12:30 PM: Wheaton North

Class 2A
12:45 PM: Plainfield North
1:00 PM: Glenbrook North

1:15 PM: Break

Class 1A
1:30 PM: Xavier (IA)

Class 3A
1:45 PM: Naperville North
2:00 PM: Lockport Township
2:15 PM: Downers Grove South
2:30 PM: Victor J. Andrew

Class 2A
2:45 PM: Huntley

Class 3A
3:00 PM: Lincoln-Way East
3:15 PM: Morton

3:30 PM: Break

Class 3A
3:45 PM: Prospect
4:00 PM: John Hersey
4:15 PM: Waukesha North (WI)

Class 2A
4:30 PM: Waubonsie Valley

Class 3A
4:45 PM: Lemont

Class 2A
5:00 PM: Wheeling

5:15 PM: Lake Park

5:30 PM: Awards